چاپ و تاریخچه چاپ

چاپ و تاریخچه چاپ

چاپ چیست؟

به طور کلی انتقال داده ها و اطلاعاتی نظیر متن، عکس، نوشته ها و علائم از طریق فرم حامل بر روی سطح چاپ شونده را چاپ می گویند. در گذشته این کار به علت افزایش سرعت استفاده می شد و امروزه علاوه بر سرعت عواملی چون کیفیت نیز به آن اضافه گردیده است.

البته ذکر این نکته الزامی است که در عصر حاضر و پس از وارد شدن کامپیوتر به عصر تکنولوژی و اختراع خیلی از پرینتر ها و چاپگرهای نوین به تدریج فرم حامل و واسط چاپ در معرض حذف شدن قرار گرفته و دستگاه های چاپ و حکاکی دستورات خود را مستقیم از کامپیوتر می گیرند.

کما این که در گذشته فرآیند چاپ افست در لیتو گرافی تولید فیلم و زینک به صورت مجزا وجود داشته و امروزه این مبحث با ورود پلیت نیز کم هزینه تر و راحت تر گردیده که در آینده به طور مفصل در باره ی آن به شما توضیح خواهیم داد.

تاریخچه چاپ

بی شک چاپ از مهمترین اختراعات بشر در طول تاریخ بوده است. خیلی ها از یوهانس گوتنبرگ ( 1397-1468) به عنوان خالق چاپ یاد می کنند. در حالی که دوران پس از گوتنبرگ نقطه عطفی در صنعت چاپ است و اختراع آن به دوران باستان بر میگردد.

آسوریان در چندین هزار سال پیش از میلاد مهر هایی از گل رس می ساختند. در دوران باستان نیز انگشتر های خاتم نیز به منظور چاپ استفاده می گردید. چاپ باسمه نیز از جمله چاپ هایی است که اختراع آن به سال ها قبل از گوتنبرگ در چین شناخته می شده است.

چاپ در چین

از اولین نشانه های چاپ می توان به دوره حکومت سلسله ی تانگ (618-906) در چین اشاره کرد. در این زمان، طرح ها بر روی صفحه ای چوبی حک شده و سپس روی پارچه چاپ می شدند. قبل از این نیز در سال 593 میلادی امپراطور ون تی فرمان میدهد تا تصاویر و متون بودا را چاپ کنند. این متن ها اول بر روی تکه ای کاغذ نازک نوشته میشده و بعد آنها را بر روی صفحه ای چوبی می چسباندند و متن را از روی آن بر روی چوب حکاکی می کردند تا به این وسیله یک زینک چوبی ساخته و از آن برای چاپ متون استفاده کنند. البته این کار مستلزم زمان طولانی بوده است چرا که هر صفحه باید به صورت مجزا بر روی یک چوب حکاکی میشد.

قدیمی‌ترین کتاب چاپی یافت شده نیز به سال 868 میلادی بر می گردد. این کتاب دارای متنی مذهبی و بودایی است و در غار دون هوانگ در جاده ی ابریشم کشف شده است. در قرن نهم کتب چاپی تیراژ بالا در ایالت چچوان عرضه می شد و نکته جالب این که تنها دلالانی خصوصی اجازه خرید آن ها داشتند. بعد از آن فن چاپ آرام آرام در ایالت های دیگر چین نیز رواج یافت.

کتاب‌هایی نظیر کتاب‌های کنفوسیوسی، متون بودایی، فرهنگ‌های لغت، کتاب‌های ریاضیات و ... در این دوران چاپ شده‌است. این فن به سرعت پیشرفت کرد و در سال ۱۰۰۰ میلادی، کتاب‌های صحافی شده به سبک امروز، جانشین تومارها شد.

در اواسط قرن یازدهم میلادی یک کیمیاگر چینی با نام بی‌شنگ، حروف مستقل چاپی را اختراع کرد. او این حروف را بر روی سفالی مرطوب حکاکی می کرد و بعد از پختن در کوره به آنها دوامی چندین برابر می بخشید. بی‌شنگ با این اختراع توانست سرعت حروف‌چینی و انتشار متن ها را به شدت زیاد کند و همین امر باعث رواج کتاب های ارزانتر چاپی در دوران سلسله سونگ در چین شد.


مطالب مرتبط...

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...

تماس با ما