توصیه های مهم برای طراحی جلد کتاب

توصیه های مهم برای طراحی جلد کتاب

بارها در ارتباط با طراحی جلد کتاب در فرآیند چاپ کتاب، توصیه‌هایی شنیده‌ایم و می‌توان گفت این توصیه‌ها معمولاً زیاد متنوع و گاهاً متضاد هستند. گرد از نخستین عناصری که در هر کتاب در دیدن اول به چشم می‌آید و برای بسیاری از خوانندگان حساس و ریزبین مهم است جلد کتاب می‌باشد. از آنجایی که طراحی جلد کتاب از دید بسیاری از نویسندگان بزرگ و سرشناس نیز بسیار مهم و تاثیرگذار قلمداد شده است با مطالعه منابع گوناگون و برگزیدن مطالب آن‌ها ۸ پیشنهاد مهم برای طراحی جلد کتاب در این مطلب ارایه نموده‌ایم.

۸ رهنمود مهم برای طراحی جلد کتاب

۱- عنوان جلد کتاب می‌بایست بزرگ بوده و به راحتی قابل احضار باشد. این مورد از همگی موارد سایر مهمتر است. بسیاری از خوانندگان کتاب وقتی با یک کتاب برخورد می‌کنند قبل از هرچیز دیگری به تعقیب عنوان کتاب می‌گردند. هرچقدر عنوان کتاب با سایز کبیر باشد به همان میزان بهتر و شفاف‌تر قابل احضار می‌باشد و خوانندگان کتاب نیز سریعاً می‌توانند متعلق به بازخورد کسب کنند.

۲- سعی کنید جلد کتاب را در سایز حقیر آن نیز رسیدگی کنید. بسیاری از خوانندگان کتاب، از راه اینترنت به خرید کتاب می‌پردازند. خرید اینترنتی به این شکل است که معمولاً یک عکس از جلد کتاب در سایز کوچک بر روی تارنما پیمان می‌دهند الی خوانندگان با جلد کتاب نیز آشنا شوند. حال، اگر جلد عکس در سایز حقیر جلد کتاب شما شفاف نباشد این احتمال وجود دارد که افرادی که می‌خواهند از راه اینترنت کتاب خریداری کنند، کتاب شما جذابیت و شفافیت لازم را نداشته باشد.

۳- از فونت‌های نامانوس و شگفت برای عنوان بهره‌گیری نکنید. در نوشتن عنوان کتاب بر روی جلد کتاب کوشش کنید از فونت‌های نامانوس و غیررسمی کاربرد نکنید. فونت‌های معمول در مقاله فارسی B-ZAR و B-NAZANIN و B-LOTUS L-HVN و موارد مانند به این فونت‌ها هستند. در بسیاری از کتاب‌ها از فونت نستعلیق نیز کاربرد می‌شود که طرفداران ویژه خویش را دارد.

۴- از بیش از دو فونت در جلد کتاب کاربرد نکنید. به کارگیری چندین فونت متفاوت در جلد کتاب پیشه بسیار اشتباه و بی‌موردی است. وانگهی از ایتالیک کردن و سایه دار کردن جملات و کلمات جداً امتناع کنید.

۵- طرح آماتور و لاغر برای جلد کتاب در نظر نگیرید. اینکه شما یک نویسنده خوب هستید به این معنی نیست که می‌توانید طراح خوبی نیز باشید! به تعقیب یک طراح خوب باشید، نمونه کارهای او را ببینید و پس از رسیدگی کامل، پیشه طراحی جلد کتاب را به او بسپارید. مطمئن باشید که یک طراح حرفه‌ای کتاب شما را حرفه‌ای‌تر خواهد کرد.

۶- از طرح‌های دیفالت و آماده نرم افزار وورد (Word) استفاده نکنید. در بسیاری از مواقع افراد با استفاده از پس زمینه‌های رایگان وورد و امکانات طرح پردازی این نرم اسباب سعی می‌کنند گوشه‌ای از هنر و خلاقیت خویش را به رخ بکشند! بهتر است همین اکنون متوقف کنید. این ادوات درجای خود بسیار کاربردی و مفیدند ولی برای طراحی جلد کتاب اصلاً پسندیده و کافی نیستد.

۷- در طراحی جلد کتاب از گرادیانت استفاده نکنید. برپایی رنگ گویه به صورت گرادیانت (Gradients) در جلد کتاب بسیار غیرحرفه‌ای است و توصیه موکد می‌شود از این بعد زمینه صرف برای جلد کتاب کاربرد نشود.

۸- هیچ طرحی برای جلد کتاب نداشته باشید. اگر پیمان نیست طرح جلد کتاب را یک فرد با چیرگی و حرفه‌ای طراحی کند بهتر است که هیچ طرحی را برای آن در عقیده نگیرید و صرفاً جلد کتاب دربرگیرنده عناصر اصلی همانند عنوان کتاب، اسم مؤلف و یا مترجم و این موارد باشد و طرح خاصی نداشته باشد.


هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...

تماس با ما