انواع صحافی کاتالوگ، بروشور، کتاب و مجله

انواع صحافی کاتالوگ، بروشور، کتاب و مجله

انواع صحافی کاتالوگ، بروشور، کتاب و مجله

در آخرین بخش از مقالات معرفی انواع صحافی، نگاهی به پیچیده‌ترین و البته پرهزینه‌ترین نوع صحافی یعنی صحافی جلد سخت می‌پردازیم و پس از شرح کوتاهی در مورد این نوع صحافی، مزایا و معایب این تکنیک صحافی را مرور می‌کنیم.
صحافی جلد سخت یا Hard Cover که در برخی از مواقع، گالینگور نیز نامیده می‌شود، پیچیده‌ترین، مقاوم‌ترین و در عین حال گران‌ترین نوع صحافی است. دلیل معروف شدن صحافی جلد سخت به گالینگور، استفاده از پارچه‌ای با این نام در جلدسازی است. هر چند نام جلد گالینگور متداول است، اما دقیق نبوده و بهتر است از صحافی جلد سخت برای معرفی این نوع از صحافی استفاده شود.
این نوع صحافی که بیشتر برای کتاب‌های نفیس، سالنامه‌های مهم، کاتالوگ‌های خاص و مواردی از این دست به کار می‌رود، تکنیکی قدیمی است که در آن صفحات داخلی محصول پس از مرتب شدن و ترتیب در کنار هم، ابتدا از عطف دوخته شده و سپس در جلدی مقوایی قرار می‌گیرند. روی جلد مقوایی، روکشی از پارچه (با نام گالینگور) یا چرم پوشانده می‌شود. البته در سال‌های اخیر، به جای پارچه و چرم، از الیاف‌های مصنوعی و متریال‌های صنعتی نیز استفاده می‌شود.
به صورت معمول، کتب نفیس و قدیمی با جلد سخت، دارای ضربی از طلاکوب بر روی جلد است و نام کتاب با ضربی از طلا معرفی می‌شود.
در این نوع صحافی می‌توان علاوه بر جلد سخت، روکشی گلاسه نیز در نظر گرفت که به نفیس‌تر شدن محصول نهایی کمک شایانی خواهد کرد.
جلد سخت از پوشش داخلی به نام آستر بدرقه تشکیل می‌شود که وظیفه چسباندن جلد به صفحات داخلی را به عهده دارد که می‌توان روی آستر بدرقه نیز چاپ داشت و یا آستر بدرقه به صورت خام و بدون چاپ استفاده شود.
در مورد مزایا و معایب صحافی چسب گرم، مطلب بسیار است اما با نگاهی کوتاه به برخی از این مزایا و معایب، انتخاب نوع صحافی را به سفارش‌دهنده محول می‌کنیم. توجه به این نکته ضروری است که همچاپ هر شش نوع متداول صحافی شامل صحافی مفتول لوپ، صحافی مفتول تخت، صحافی چسب گرم، صحافی چسب و دوخت، صحافی جلد سخت و صحافی پانچ و فنر را به صورت دقیق و آنلاین محاسبه کرده و این امکان را در اختیار کاربر قرار می‌دهد تا با مقایسه هر نوع از این صحافی‌ها، با توجه به بودجه و زمان‌ تحویل مورد نظر، بهترین نوع صحافی را برای محصول خود انتخاب نماید.
در صحافی جلد سخت، محصول نهایی دارای مقاومت بیشتری بوده و به دلیل استفاده از دوخت و همچنین جلد مقوایی، خرابی صحافی به حداقل می‌رسد. همچنین صحافی جلد سخت به نفیس‌تر شدن سفارش منجر شده و به اصطلاح جدید، سفارش کتاب یا کاتالوگ لاکچری می‌شود.
در مقابل این مزیت، زمان تکمیل و تحویل سفارش نسبت به تمام انواع دیگر صحافی، بیشتر شده و برای سفارش‌های فوری با تیراژ بالا مناسب نیست. صحافی جلد سخت بی‌شک پرهزینه‌ترین و گران‌ترین نوع صحافی است که این هزینه به دلیل استفاده از متریال بیشتر و صرف زمان طولانی‌تر برای تکمیل چرخه‌ی صحافی است. با این حال، اگر زمان کافی و بودجه‌ی مناسب برای صحافی جلد سخت داشته باشید و انتظار محصولی با کیفیت بالا، لوکس و نفیس وجود داشته باشد، بهترین گزینه، صحافی جلد سخت است که می‌توانید به صورت اختصاصی و آنلاین در همچاپ محاسبه قیمت نمایید.
با معرفی نوع صحافی جلد سخت، سری مقالات معرفی انواع صحافی کتاب، مجله، کاتالوگ و بروشور را به پایان می‌رسانیم و با بیان این نکته که همچاپ تنها وب‌سایت سفارش چاپ ایران است که تمامی روال سفارش با استفاده از روابط و فرمول‌های اصلی چاپ محاسبه شده و تضمین بهترین قیمت تمام شده سفارش در کنار گارانتی کیفیت سفارش را برای کاربران در نظر گرفته است، شما را به ثبت سفارش‌های چاپی خود در همچاپ دعوت می‌کنیم.
سفارش چاپی خود را در همچاپ ثبت کنید و از روال کاربرپسند ثبت سفارش در همچاپ لذت ببرید.

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...

تماس با ما