انواع کاغذ چاپ

انواع کاغذ چاپ

کاغذهای مخصوص
کاغذهای مخصوص شکل ها و کاربرد های مختلفی دارند که با توجه به عملکرد آنها تقسیم‌بندی می‌شوند. کاغذ اسکناس، کاغذ دیواری، کاغذ های مخصوص برای مواد امنیتی، کاغذ خود چسب و یا تمبر از انواع کاغذ های مخصوص می‌باشند. بسیاری از این کاغذها را در مرحله تولید با اضافه کردن مواد معدنی در ترکیبات آن و یا با روشی خاص که پس از تولید کاغذ و یا ماشین‌های مجزا صورت می‌گیرد؛ تهیه می‌شوند ...

کاغذهای مخصوص
کاغذ های مخصوص شکل ها و کاربرد های مختلفی دارند که با توجه به عملکرد آنها تقسیم‌بندی می‌شوند. کاغذ اسکناس، کاغذ دیواری، کاغذ های مخصوص برای مواد امنیتی، کاغذ خود چسب و یا تمبر از انواع کاغذ های مخصوص می‌باشند. بسیاری از این کاغذ ها را در مرحله تولید با اضافه کردن مواد معدنی در ترکیبات آن و یا با روشی خاص که پس از تولید کاغذ و یا ماشین‌های مجزا صورت می‌گیرد؛ تهیه می‌شوند.

کاغذ انگلیسی با سطح نرم از کاغذ انگلیسی برای چاپ کارهای ترامه سیاه و سفید و رنگی استفاده می شود در حالی که این کاغذ در دسته کاغذ های بدون پوشش است. سطح نرم آن نیز باعث شده تا چاپ خطوط ریز و جزئیات تصویر امکان پذیر شود.

کاغذ آنتیک فشرده یکی از تفاوت‌های کاغذ انتیک فشرده با انتیک حجیم در الیاف ‌شان است به طوری که با استفاده از دنده ی رول فشرده می‌شود. این کاغذ برای چاپ کارهای ترامه و یا چاپ رنگی با تنپلات وسیع و یا چاپ تصویری با جزیات ریز مناسب نمی باشد.

کاغذ آنتیک به کاغذ هایی که دارای حجم خوب و سطح زبر هستند و معمولا شبیه به کاغذ های دست‌ساز می‌باشند را کاغذ آنتیک می‌گویند. این کاغذ در صنعت چاپ برای تهیه کتاب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاغذ کرافت کاغذ کرافت حداقل باید 80 درصد آن از خمیر کاغذ ( به دست آده از چوب ) تهیه شود پس نمی توان گفت تمامی کاغذ‌های قهوه‌ای رنگ, بسته‌بندی کاغذ کرافت هستند. همچنین کاغذ کرافت دارای الیاف بلندی می باشد که از استقامت بالایی برخوردار است. عمدتا این کاغذ از چین, کره و روسیه وارد می‌شود اما تولید وسیعی هم در داخل کشور انجام می‌شود. از کاغذ کرافت در صنایع بسته‌بندی, کارتن‌سازی, پاکت گچ و سیمان, ساک‌های دستی, مقواهای چندلایه, پاکت‌های محکم و... مورد مصرف قرار می‌گیرد. این کاغذ در گرماژ و ابعاد مختلف تولید می‌گردد: گرماژ برای ساخت پاکت از 60 تا 90 گرم در عرض 102 سانتی متر گرماژ برای بخش کشاورزی و پزشکی 30 تا 40 گرم در عرض های مختلف گرماژبرای مصارف کارتن سازی 115 گرم تا 160 گرم در عرض 100 تا 250 سانتی متر

مقوا از مقوا برای تهیه جلد کتاب، کاتالوگ و ساخت جعبه و کارتن استفاده می شود. مقوا معمولاً از کاغذ بدون پوشش تهیه می شود و نوع پوشش دار آن هم تولید می شود. وزن مقوا معمولاً از ۱۵۰ گرم شروع می شود. مقوای ضخیم تر را می توان از لمینیت کردن دو تا سه لایه مقوا به یکدیگر تهیه کرد. ضخامت جلد کتاب با واحد پونت تعیین

کاغذ روزنامه کاغذ روزنامه را بیشتر از خمیر چوب و الیاف بازیافتی تهیه می‌کنند که به آن خمیر مکانیلی نیز می‌گویند. حالت پوسیدگی و شکنندگی و تغییر رنگ این کاغذ هنگامی که در معرض نور قرار میگیرد, به دلیل ناخالصی‌های موجود در الیاف آن است که لکنین نام دارد. برای چاپ روزنامه و لمینت و قبوض مختلف و نشر کتاب‌های جیبی استفاده می‌شود, به عبارتی در برخی کالا های بی‌ارزش مورد مصرف قرار میگیرد. اکثرا این کاغذ از داخل و خارج کشور ( کره, روسیه ) عرضه می گردد. از گرماژ 45 تا 8 گرم تشکیل شده و عرض این کاغذ از 70 تا 140 سانتی متر می باشد.

کاغذ غیر اسیدی کاغذ غیر اسیدی, کاغذی با پی اچ بالاتر از 7 است. نسبت عمر این کاغذ طولانی تر از کاغذ های اسیدی است و اکثرا در نشریات و چاپ کتاب از آن استفاده می‌‍‍‌شود زیرا ماندگاری خوبی دارد. برای تولید کاغذ غیر اسیدی ابتدا مواد اسیدی که به صورت طبیعی در خمیر چوب وجود دارد را خنثی می‌کنند. همچنین تفاوت این کاغذ با کاغذ اسیدی این است که در طول زمان زرد نمی‌شود و تغییر رنگ نمی‌دهد.

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...

تماس با ما