انواع تقویم

آیا می خواهید در طول یک سال نام تجاری شرکت شما در دفاتر مشتریان در مقابل دید همگان باشد

 تقویم دیواری و تقویم رومیزی به عنوان یک کالای تبلیغاتی به صورت رایگان کسب و کارشما را در مدت زمان طولانی به دیگران معرفی می کنند.در واقع تقویم یک سیستم سازماندهی شده ی نمایش روز برای اهداف اجتماعی، مذهبی، تجاری و یا اداری است که با دادن نام به دوره ای از زمان، به طور معمول روز، هفته، ماه و سال  شکل می گیرد. تقویم ها را براساس کاربردشان، به دو دسته رومیزی و دیواری تقسیم بندی می کنند.

تقویم دیواری :

برای تولید تقویم دیواری که به صورت یک رو چاپ می شود از کاغذ های گلاسه استفاده می شود. گرماژ بالا در تولید این نوع از تقویم باعث افزایش کیفیت و ماندگاری بالای تقویم دیواری خواهد شد. گرماژ 135، 200، 250 و 300 پر کاربردترین گرماژهای استفاده شده در تولید تقویم دیواری است. از آنجا که این مدل از تقویم برای آویزان کردن بر روی دیوار استفاده می شود باید سایز آنها به گونه ای انتخاب شود که دید مناسبی بر روی دیوار داشته و همچنین اطلاعات درج شده بر روی آن به راحتی حتی از فواصل دور قابل مشاهده باشد به همین جهت تقویم دیواری بیشتر در سایزهای 35*25، 50*35، 70*30 دیده می شود. تصویر ها و مشخصات سفارش دهنده تقویم از اجرای اصلی به شمار می آیند. تصویرها معمولا بر گرفته از طبیعت است یا متناسب با فصل یا ماه طراحی می شود در صورتی که سفارش دهنده تقویم تصویر خاصی را مد نظر داشته باشد تصویر مذکور طراحی خواهد شد. تقویم های دیواری به صورت تک برگ ، چهار برگ و دوازده برگ عرضه می شوند. در تقویم های تک برگ ماه های یک سال در یک صفحه چاپ می شود بنابراین برای دید بهتر تصویر و مشخصات سفارش هنده باید از سایز مناسبی استفاده کرد. تقویم های چهار برگ را براساس فصل و تقویم های دوازده برگ بر اساس ماه دسته بندی می کنند. فنر ها عامل نگهداری صفحات تقویم می باشند که برای این کار فنر دوبل استفاده بیشتری دارد. در نظر داشته باشید سایز ، گرماژ و حتی تعداد برگ در تقویم های دیواری دارای انعطاف پذیری بالایی است به گونه ای که می توان بر اساس خلاقیت و یا دیدگاه ای مشتری طرحی نو ایجاد کرد.

تقویم رومیزی :

در این مدل تقویم های چاپ شده، بر روی پایه ای با روکش سخت که از جنس گالینگور یا مقواست توسط فنر دوبل متصل گردیده اند.در انتخاب ابعادتقویم رومیزی معمولا به شکل آزاد در نظر گرفته می شود ولی  حدود قطع آن A5 انتخاب می شود گرچه ممکن این ابعاد به قطع مربع یا مستطیل یا ابعاد آزاد دیگر تغییر یابد.تقویم های رومیزی بیشتر به شکل دوازده برگ طراحی می شوند در صورتی که تقویم به شکل هفتگی باشد تعداد صفحات به پنجاه و سه افرایش خواهد یافت. همان گونه که بیان شد در چاپ تقویم دیواری می توان براساس دیدگاه مشتری تغییراتی ایجاد کرد.چاپ تقویم رومیزی نیز به همین گونه است علاوه بر آزادی در انتخاب ابعاد می توان تعداد برگ های هر تقویم را براساس نیاز مشتری تغییر داد.حتی جدا از اشکال هندسی منظم، می توان تقویم را بنابر سلیقه مشتریان برش داد تا علاوه بر زیبایی بیشتر تبلیغاتی مفید برای محصولات سفارش دهنده باشند.

انواع تقویم رومیزی | تقویم رومیزی فانتزی

1- تقویم رومیزی اداری:

این نوع تقویم رومیزی معمولاً در سایز 8.5×12 سانتی متر و به صورت روزشمار تولید می شود. یعنی هر صفحه این تقویم شامل تاریخ شمسی، میلادی، قمری و مناسبت های مربوط به همان روز می باشد. صحافی این نوع تقویم پانچ می باشد که یک حلقه در بالا و یک حلقه در پایین تقویم ایجاد شده و بر روی پایه های مخصوص آن نصب می گردد. این نوع تقویم ها برای یادداشت کردن فهرست کارهای روزانه و جلوگیری از فراموش کردن آن ها گزینه مناسبی می باشند.

جنس کاغذ: تقویم رومیزی اداری معمولاً با کاغذ تحریر 70 گرم سفید تولید می شود.
قابلیت های تبلیغاتی: در تیراژهای پایین برگه ی اول این تقویم به صورت گلاسه با تبلیغات مشتری چاپ و به تقویم اضافه می شود و در تیراژهای بالا امکان درج لوگو در تمامی صفحات تقویم وجود دارد.

2- تقویم زیردستی:

این نوع تقویم در سایز های 35×50 ، 30×45 و A3 و به صورت هفته شمار ( 54 برگی ) تولید می شود.
پایه این تقویم که به عنوان گارد شناخته می شود را می توان از چرم، گالینگور، فوم و طلق و حتی چوب ساخت که برگه های تقویم سرچسب شده و یا به صورت فنری به گارد متصل می شوند.

قابلیت های تبلیغاتی: در تقویم زیردستی برای تیراژهای پایین چاپ به صورت طلاکوب، داغکوب و لیزر روی گارد تقویم و برای تیراژهای بالا امکان چاپ بر روی برگه ها وجود دارد.

3- تقویم رومیزی پایه دار:

این نوع تقویم رومیزی متداول ترین نوع تقویم رومیزی جهت استفاده بر روی میز و با قابلیت های تبلیغاتی مختلف می باشد.
تقویم های رومیزی پایه دار معمولاً به صورت ماه شمار در 12 و 13 برگ تولید می شوند ولی امکان تولید به صورت هفته شمار نیز وجود دارد. کاغذ مورد استفاده برای برگه های تقویم معمولاً گلاسه با گرماژهای مختلف می باشد که می توان برای جلوه بخشیدن به عکس های تبلیغاتی از یووی موضعی نیز به عنوان روکش استفاده نمود. ضمن اینکه امکان چاپ تقویم بر روی کاغذهای فانتزی به جای کاغذ گلاسه نیز وجود دارد.
انواع جنس پایه تقویم: برای پایه تقویم رومیزی می توان از متریال های مختلفی استفاده نموده که متداول ترین آن ها پایه سخت سلفون است. در پایه سازی سلفون، طرح مورد نظر بر روی کاغذ گلاسه با گرماژ پایین چاپ می شود و پس از کشیدن سلفون بر روی برگه به جهت استحکام کار، بر روی مقوای کرجی یا سایر مقواهای مشابه پایه سازی می شود. به جای برگه ی سلفون شده می توان از روکش گالینگور و چرم نیز برای تفاوت بخشیدن به جنس پایه استفاده نمود. پایه سخت با هر روکشی که ساخته شود به دلیل استحکام مقوای به کار رفته در آن، از استحکام کافی برخوردار است.

برای کاهش هزینه های تولید تقویم می توان به جای پایه سازی از مقوا با گرماژ بالا نظیر اینورد بورد استفاده نمود و برگه ها را بر روی آن صحافی نمود ولی در این مورد استحکام تقویم نیز به طور محسوسی کاهش می یابد.
از متریال های فانتزی تر نظیر چوب های لیزر خورده، طلق های پلکسی نیز می توان به عنوان پایه انواع تقویم رومیزی استفاده نمود.

تقویم رومیزی اختصاصی | چاپ تقویم رومیزی

قسمت اول مقاله انواع تقویم رومیزی

قابلیت های تبلیغاتی:

3-1-1 تبلیغات روی پایه: رایج ترین نوع تبلیغات تقویم رومیزی، چاپ طلاکوب روی پایه سلفونی/گالینگوری تقویم رومیزی است که معمولاً در تیراژهای پایین به صورت یک طرف پایه و دو طرف پایه انجام می شود و با توجه به هزینه پایین این نوع تبلیغات، گزینه ی به صرفه ای جهت هدایای تبلیغاتی سال جدید می باشد.

3-1-2 چاپ پایه اختصاصی: در تیراژهای بالا امکان چاپ طرح مورد نظر مشتری و پایه سازی سخت با آن وجود دارد که در این نوع تبلیغات، طرح مورد نظر به صورت یک پوستر تبلیغاتی چاپ شده، یعنی عکس، لوگو و متن را می توان به صورت 4 رنگ ( تمام رنگی ) چاپ شده و پایه سازی می شود. نکته حائز اهمیت در طراحی پایه اختصاصی تقویم اینست که با توجه به ارتفاع برگه های تقویم، معمولاً چند سانتی متر پایین پایه قابل رویت است و تبلیغات شما زمانی موثر واقع می شود که در قسمت مورد نظر چاپ شده باشد.
3-1-3 پلاک با لیزر لوگو: بر روی پایه تقویم رومیزی بسته به نوع طراحی و فضایی که پایه تقویم دارد، امکان اضافه کردن پلاک فلزی می باشد که لوگو و مشخصات شرکت بر روی آن لیزر ( حک ) می شود.
3-1-4 لیزر پایه: در تقویم رومیزی های فانتزی که با پایه چوبی ساخته می شوند، لوگو، آدرس، تلفن و سایر مشخصات مورد درخواست مشتری بر روی پایه تقویم لیزر می شود.
3-1-5 چاپ تقویم رومیزی اختصاصی: در این مدل تمامی صفحات تقویم رومیزی در سایز دلخواه مشتری و با طرح مورد درخواست مشتری طراحی و بر روی برگه های گلاسه و یا کاغذهای فانتزی چاپ می شود. برای پایه تقویم نیز با توجه به اختصاصی بودن کار امکان استفاده از تمامی پایه های ذکر شده در مقاله وجود دارد.

3-2- انواع صحافی تقویم رومیزی پایه دار:
3-2-1 صحافی فنردوبل: رایج ترین صحافی در تقویم های رومیزی، پانچ و فنر می باشد که در آن برگه ها و پایه تقویم پانچ شده و با فنردوبل به هم متصل می شوند. به جهت فانتزی نمودن کار می توان فنر را به صورت دو تکه استفاده نمود و یا از فنرهای رنگی ( طلایی، مشکی و … ) در صحافی استفاده کرد.
3-2-2 در برخی تقویم های فانتزی که با طلق و حتی پایه سازی سخت ساخته می شوند، طراحی به گونه ای صورت می گیرد که نیاز به صحافی نیست و برگه ها جداگانه برش خورده و برگه ی مربوط به هر ماه را در قسمت مشخص شده در تقویم قرار می دهند.

4- تقویم رومیزی یادداشت دار:

جهت کاربردی تر کردن تقویم رومیزی پایه دار یک لت به قسمت جلویی پایه تقویم اضافه می شود و یادداشت ها بر روی آن چسبانده می شوند. در این نوع تقویم برگه های یادداشت با سرچسب به هم متصل می شوند و به لبه ی پایه اضافه می شوند. برای یادداشت دار کردن تقویم می توان به جای اضافه کردن لت و چسباندن برگه ها، پایه را از نظر طولی بزرگتر ساخت و برگه های یادداشت را همانند برگه های گلاسه تقویم، پانچ و فنر نمود. البته این مورد به دلیل ایستاده بودن برگه های یادداشت، آزادی کمتری برای یادداشت برداری دارد.

5- سایر انواع تقویم رومیزی رومیزی:

با توجه به نیاز بازار و ذوق و سلیقه ی تولید کنندگان، شاهد تولید انواع تقویم رومیزی پاکت دار، تقویم جای خودکاری دار و سایر تقویم های رومیزی که از نظر فنی امکان تولید آن ها می باشد، هستیم که به دلیل گسترده بودن، شرح آن در این مقاله نمی گنجد.


تماس با ما